شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ - ۱۰:۴۲

رضازاده: دوست داشتم یک ایرانی رکورد مرا بشکند

«حسین رضازاده» دارنده دو مدال المپیک کشورمان، «لاشاتالاخادزه» وزنه بردار گرجستانی را یک ورزشکار فنی و تلاشگر عنوان کرد و گفت: از شکستن رکوردم توسط او ناراحت نشدم اما دوست داشتم یک ایرانی این رکورد را از آن خود کند.

نگین نیوز (neginnews.com)

به گزارش خبر نگین؛ نامش با مدال طلا و قدرت‌نمایی بر روی تخته گره‌خورده است.  زمانی که در سن جوانی در سیدنی ۲۰۰۰ چهره شد و رکورد بزرگان جهان را جابجا کرد کارشناسان رشته وزنه‌برداری انگشت به دهان ماندند. آن زمان یک ایرانی پس از سال‌ها به سلطه روس‌ها در دسته سنگین وزن پایان داد و تا زمان بازنشستگی و حتی تا سال‌ها بعد عنوان قوی‌ترین مرد جهان را در اختیار داشت. او برای وزنه‌زدن بالاترین میزان تمرکز را داشت. برخلاف بسیاری از وزنه‌برداران رکوردهای تخته او بیشتر از رکوردهای تمرینی بود.

هرچند که حدود ۱۵ سال از بازنشستگی هرکول اردبیلی می‌گذرد اما خاطرات افتخارآفرینی این ورزشکار هنوز در ذهن مردم نقش بسته است. تعطیلات نوروز بهانه‌ای شد تا پای صحبت‌های یکی از قوی‌ترین وزنه‌برداران تاریخ ایران بنشینیم. ساده و خودمانی حرف می‌زند از خاطراتش می‌پرسم نوروز و تعطیلات آن، برای او مانند هر ایرانی یک نوستالژی است و می‌گوید: مسابقات قهرمانی آسیا به‌طور معمول در فروردین برگزار می‌شد و ما در برخی از مواقع در اردوی تیم ملی بودیم. پیش می‌آمد که تا پایان تعطیلات از خانواده دور بودیم؛ اما نوروز همیشه برای من مانند هر ایرانی یک حس خوب دارد. آداب‌ و رسومی که در دل این عید باستانی است بخشی از فرهنگ ایرانی - اسلامی به شمار می‌رود. دید و بازدید، صله‌رحم و رفع کدورت از زیبایی‌های نوروز به شمار می‌روند.

با رضازاده که هستی نمی‌توانی به گذشته‌ها سفر نکنی؛  گذشته‌هایی که وی در آن صاحب اسم و عنوان بود. عنوانی که موجب شد تا هنوز بسیاری از بزرگان وزنه‌برداری جهان با وی در ارتباط باشند. او می گوید: در کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا صاحب کرسی هستم و از این کرسی در جهت تقویت تعامل ایران با جهان استفاده می‌کنم. این تعامل درنهایت به توسعه وزنه‌برداری کمک خواهد کرد.

 دوست داشتم یک ایرانی رکورد مرا بشکند// به داودی امیدوارم

دلش برای کار در این رشته تنگ‌شده است و اظهار می‌کند: هرچند که بیرون از فدراسیون هستم اما بدون شک تمام ذهنم به سمت‌وسوی وزنه‌برداری است و هر کمکی که بتوانم به جوانان این رشته خواهم کرد.

تعصب ایرانی دارد و آرزو می‌کند که روزی یک ایرانی بتواند در سنگین‌وزن رکورد غول گرجستانی را بشکند. دارنده ۲ مدال طلای المپیک می‌گوید: «لاشاتالاخادزه» را به‌خوبی می‌شناسم یک ورزشکار فنی و تلاشگر است و از لحاظ اخلاقی نیز می‌تواند الگو باشد. از شکستن رکوردم توسط او ناراحت نشدم اما دوست داشتم یک ایرانی این رکورد را از آن خود کند. البته همچنان امیدوارم که جوانان ایرانی بتوانند از رکورد غول گرجستانی عبور کنند. «علی داودی» در این دسته یک استعداد به شمار می‌رود و می‌شود به او امید داشت؛ البته داودی در ابتدای راه است و باید تلاش خود را بیشتر کند.

 هیچ نقشی در ناکامی علی حسینی نداشتم

قهرمان المپیک آتن از گذشته گفتنی‌های زیادی دارد که برخی از آنها به ناملایماتی‌ برمی‌گردد؛ ناملایمتهایی که شاید داستان رسانه‌ها باشد. از او می‌پرسم «سعید علی‌حسینی» خداحافظی کرد؛ وزنه‌برداری که برخی تصور می‌کردند شما در ناکامی‌های او نقش داشتید. جواب می‌دهد: چرا باید از شکسته شدن رکوردم توسط یک جوان ایرانی نگران باشم مگر زمانی که «بهداد سلیمی» رکورد یک‌ضرب من را شکست ناراحت شدم؟ من همواره دوست داشتم ایرانی‌ها صاحب رکورد باشند. علی حسینی در دام مواد نیروزا افتاد و با قانون آن زمان فدراسیون جهانی مادام‌العمر محروم شد؛ اما این قانون امروز دیگر وجود ندارد و اصلاح‌شده است. من هیچ نقشی در ناکامی علی حسینی نداشتم و برای رفع مشکل او نیز وکیل گرفتم اما مثبت شدن دوباره تست دوپینگ او عامل این ناکامی‌ها بود. البته علی‌حسینی زود تصمیم به بازنشستگی گرفت. اگر ادامه می‌داد بدون شک می‌توانست یک مدال المپیکی را برای کاروان ایران به ارمغان آورد.

 رستمی می‌تواند در ۲۰۲۰ برای ایران افتخار آفرینی کند

داستان «کیانوش رستمی» و ورزشکار سالاری او از دیگر مباحث قهرمان فوق سنگین جهان است. او می‌گوید تیم وزنه‌برداری در المپیک لندن بهترین نتیجه تاریخ را کسب کرد. اما بعد از آن برخی از ورزشکاران خواستار برکناری «کوروش باقری» مربی تیم شدند. چه کسی در دنیا موفق‌ترین مربی را اخراج می‌کند. البته آن اعتراضات مدیریت شد اما در دوران مدیریت جدید فدراسیون، جدایی‌طلبی کیانوش شروع شد و این تصمیم موجب شد تا این نابغه وزنه‌برداری ایران در برخی از مواقع ناکام باشد. کیانوش استعداد زیادی دارد و می‌تواند در توکیو ۲۰۲۰ برای ایران افتخارآفرینی کند.

رضازاده در سال ۱۳۹۸ نامزد ریاست فدراسیون وزنه‌برداری شد اما انصراف داد. وی در این زمینه می‌گوید: به یک جمع‌بندی رسیده بودیم که کوروش باقری را برای ریاست معرفی کنیم اما در نهایت به «سجاد انوشیروانی» رسیدیم که او هم نتوانست رای لازم را کسب کند.

 حالا که سیاستمداران وارد ورزش می‌شوند، ما هم به سیاست خواهیم رفت

داستان ورودش به شورای شهر و برچسب سیاسی‌کاری از دیگر بحث‌هایی بود که قهرمان المپیک سیدنی به آن پاسخ داد. می‌گوید من یک ورزشکارم و از سیاست تقریبا دور هستم اما حالا که دیگر سیاسیون گام به ورزش می‌گذارند، ما ورزشکاران نیز به سیاست خواهیم رفت (با خنده). البته شورای شهر سیاسی نیست و من در بخش اجتماعی آن فعال بودم. در تهران صدها مکان ورزشی و اجتماعی وجود دارد که من برای آنان برنامه‌ریزی کردم  و بر این مکان‌ها نظارت داشتم.

او بر روی تخته تمرکز داشت و با فریاد یا ابوالفضل (ع) پشت وزنه قرار می‌گرفت. در این زمینه باور دارد در رشته قدرتی وزنه‌برداری تمرکز ذهنی از آمادگی جسمانی مهمتر است. زمانی که روی تخته حاضر می‌شدم تمام تمرکزم برای غلبه بر وزنه بود و در این زمینه نیز به ائمه توسل می‌جستم. به خاطر این کار بود که توانستم روی تخته، ۲.۵ کیلوگرم بیشتر از رکورد تمرینات وزنه بزنم.

 

منبع: ایرنا

کد خبر : 3575
نظرات بینندگان
بدون نظر
ثبت نظر
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 
 
 
تسویه حساب با شوهر سابق؛ آدم‌ربایان او را به باغی در شهریار بردند
گواهی عدم سوءپیشینه برای کاندیداهای شوراها الزامی است
سرقت ۶۰۰ هزار لیتر فراورده‌های نفتی از خط انتقال ری به تبریز در شهریار
درآمد پسماند در غرب استان تهران کجا می رود
ایران و چین چطور برای عقد قرارداد ۲۵ ساله به توافق رسیدند؟ / چین چقدر، چطور و در کدام حوزه‌ها در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند؟ / مخالفان و موافقان قرارداد ۲۵ ساله را بشناسید
دردسر سفر تفریحی ۳ جوان ملاردی به قم / دوستشان را به بیمارستان نرساندند
آیا خرد لرزه ها خبر از زلزله بزرگ می دهند؟
کشف 515 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در شهریار
کشف انبار تنباکوهای تاریخ انقضا گذشته در رزکان شهریار
توقیف محموله موتور آسانسور قاچاق در شهریار
افتتاح پروژه های جمع آوری و تصفیه خانه های فاضلاب شهرستان ملارد
کشف بیش از 157 کیلو مواد افیونی در شهریار
باغ تالاری در باغستان به دلیل برگزاری مراسم هنجار شکن پلمب شد
رهبر انقلاب: شما جانبازان، مجاهدان فداکار و شهیدان زنده‌اید
تمدید روادید و پروانه اقامت اتباع خارجی به مدت ۳ ماه
معمای ۷ هزار خودروی گم‌شده روی میز قاضی
مترو تهران به طور کامل تعطیل نمی شود
دستگیری شکارچی خرس در ارومیه
از عنبرنسارا تا روغن بنفشه؛ کج راهه های درمان
۳۷ درصد مخازن سدها خالی است
ویروس کرونا از طریق هوا منتقل نمی‌شود
«جلال مقامی» از بیمارستان مرخص شد
کنسرت‌های آن‌لاین آغاز شد
رضازاده: دوست داشتم یک ایرانی رکورد مرا بشکند
اعلام جزییات طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در بخش صنوف
فرار بیش از ۸۰ زندانی در سقز
اجرای طرح ترافیک از ۱۶ فروردین / زمان طرح همچنان از ساعت ۸ الی ۱۷
جزئیات طرح فاصله‌گذاری اجتماعی/ مسافران سریعا به خانه‌های خود بازگردند
بازگشت قسط اسفندماه وام ازدواج جوانان به حساب آنها
روحانی: مردم از فردا آماده سختگیری‌های سخت باشند
سفرهای جدید و خروج از شهرها ممنوع است
ریزش جدید ملخ‌ها طی چند روز آینده
«چیتگر» تعطیل شد
نصرالله رادش مجری شد
تمدید مرخصی زندانیان تا پایان فروردین
آمار ابتلا به کرونا در چین صفر شد
نوروز آسمان کشور بارانی است/ احتمال سیل و آبگرفتگی در تهران
فعالیت دفاتر مرکزی پست استان تهران در ۲۹ اسفند
آزادراه همت - کرج زیر بار ترافیک رفت
کشف سلطان مار ایران در شبکه مستند
  • حرف مردم
  • یادداشت
  • شبکه اجتماعی
0 results
خودروسازان ساختن ارابه مرگ را کنار گذارند و خودرو بسازند
بازداشت چند کارمند شهرداری شهریار
فرونشست ۳۴ سانتی متری زمین در شهریار/ آب شرب شهریار به سد کرج متصل خواهد شد
مجروح شدن دو مامور کلانتری شهراندیشه در درگیری با سوداگران مرگ
۴۰ سال از انقلاب می گذرد؛ دوران آزمون و خطا سپری شده / مطلقاً نباید اجازه داد کسی حریم قانون را بشکند
رد پای عوامل شهرداری تهران در آسفالت دزدی پایتخت و فروش در شهرهای اطراف تهران
یکی دیگر از معاونین شهردار شهریار دستگیر شد
افزایش ۳۵ درصدی دریافت مالیات
دستگیری دوتن از کارکنان شهرداری نسیم شهر به اتهام جعل اسناد
حریق گسترده کارگاه پالت سازی باغستان مهار شد
انهدام باند فیشینگ در پوشش نرم‌افزار دوست یاب در شهرقدس
آزادسازی ۱۳۲ هزار و ۸۵۰ متر مربع از اراضی کشاورزی شهرستان شهریار/ قلع و قمع ۵۴ ویلای غیرمجاز
ورود غیرمجاز به عراق ۳ سال حبس دارد
شناسایی انبار داروهای غیرمجاز در پرند/ ضبط 250 هزار قلم دارو به ارزش 80 میلیارد
توقف صدور قبوض کاغذی مصرف برق در ملارد از ابتدای مهرماه
0 results

 

 

صفحه اصلی تماس با ما درباره ما